• Výchova k manželstvu a rodičovstvu

Spojená škola, Chminianske Jakubovany 21

Plán koordinátora Výchovy k manželstvu a rodičovstvu

na školský rok 2016/2017

Plán práce koordinátora Výchovy k manželstvu a rodičovstvu v školskom roku 2016/2017 je upriamený na utváranie základných vedomostí a zodpovedností v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva, v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami.

Žiaci budú absolvovať prednášky, besedy a sedenia s problematikou partnerských vzťahov a rodičovstva.

September:

• naučiť žiakov v pravom slova zmysle chápať pojmy: priateľstvo, láska, sex, manželstvo, rodina,
          • besedy na tému podľa aktuálnych požiadaviek a problémov.

Október:

• vysvetliť žiakom dôležitosť rodinnej atmosféry, súlad a harmóniu rodičov pre zdravý vývoj svojho dieťaťa,
          • besedy na tému podľa aktuálnych požiadaviek a problémov.

November:

• oboznámiť žiakov s priebehom tehotenstva, narodením dieťaťa, poukázať na nenahraditeľnosť rodiny pre zdravý vývoj dieťaťa pred, počas ale aj po jeho narodení. Premietanie filmu: Zázrak života (v triedach, po dohode s triednym učiteľom).

December:

• oboznámiť žiakov s dostupnými prostriedkami a metódami antikoncepcie a ich vplyvu na zdravotný stav. Oboznámiť žiakov aj s prirodzenými metódami regulácie počatia (sledovanie prednášky gynekológa na internete).
          • desiaty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky - prednášky po triedach s koordinátorom.

Január:

• oboznámiť žiakov s pojmom: rodičovstvo, poukázať na krásu rodičovstva, zdôrazniť zodpovednosť rodičov za výchovu dieťaťa. Sledovanie filmu: Pozri, kto to hovorí.

Február:

• vysvetliť žiakom význam dodržiavania vernosti v manželstve - zdôrazniť a poukázať na charakterové vlastnosti (láska, tolerancia, vzájomné pochopenie, vzájomná úcta),
          • prednáška školskej psychologičky pre žiakov 7. - 9. ročníkov.

Marec:

• objasniť žiakom vznik a podstatu nevyliečiteľnej choroby AIDS a iných pohlavných ochorení, vysvetliť spôsoby prevencie týchto ochorení,
          • prednáška pediatra, prípadne psychológa.

Apríl:

• prednáška pre dievčatá 6. ročníkov v rámci projektu: S tebou - o tebe“ (spolupráca s koordinátormi Času premien - chlapci a dievčatá).

Máj:

• výchovným pôsobením zvyšovať emočnú inteligenciu žiakov, učiť ich tvorivej rodinnej diskusii, umeniu klásť otázky a počúvať odpovede, učiť ich zodpovednosti za seba a svoje konanie, učiť ich pomáhať iným a byť k nim milý, predchádzať konfliktom a dokázať ich riešiť asertívne a s mierou,
          • beseda so školskou psychologičkou pre žiakov 5. - 9. ročníkov.

Jún:

• vyhodnotenie aktivít a vytvorenie hodnotiacich záverov v danej prevencii,
          • vyhodnotenie celoročného plánu činnosti Výchovy k manželstvu a rodičovstvu.

PaedDr. Ladislav Gaľa, koordinátor

• Riaditeľka školy: Mgr. Beáta Tkáčová Zástupkyňa riaditeľky školy pre 1. a 2. stupeň, variant A, B: Mgr. Iveta Vašková Zástupca riaditeľky školy pre odborné učilište, praktickú školu a hospodársku oblasť: Mgr. Juraj Imrich