• Obec Chminianske Jakubovany

• Chminianske Jakubovany ležia v juhovýchodnom cípe Šarišskej vrchoviny v pramennej oblasti prítoku Križovianky 22 km od krajského mesta Prešov. Obec založili na zákupnom práve začiatkom 14. storočia. Známa je od roku 1334. Patrila panstvu Svinia, od 15. storočia Perényiovcom. V 17. storočí boli zemepánmi Hedryovci, Péchyovci.

V 19. storočí tu bol veľkostatok Bujanovičovcov. V roku 1828 mala obec 70 domov a 535 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, pestovaním čerešní, vozili soľ zo Solivaru do Smižian. Za prvej ČSR to bola poľnohospodársko-ovocinárska obec. Erb obce vychádza z pečatidla z roku 1787.

V obci žije v súčasnosti 2455 obyvateľov, z toho v osade okolo 2068 Rómov. Presný počet Rómov však nemožno určiť, pretože mnohí z nich nie sú evidovaní na obecnom úrade ani s trvalým ani s prechodným pobytom  Práve rozvoju tejto komunity sa venujú tieto organizácie s pôsobiskom v Chminianskych Jakubovanoch, a to Základná škola, Spojená škola a Komunitné centrum. Tieto inštitúcie poskytujú vzdelávacie a voľnočasové aktivity pre deti a mládež. V obci funguje terénna sociálna práca. Okrem spomenutých inštitúcií existuje v obci Dobrovoľný hasičský zbor a poľovnícke združenie.

Ďalšie informácie o obci nájdete na stránke: https://www.chminianskejakubovany.sk/-samosprava